Unieważnienie kredytu CHF - ile można zyskać?

Być może nie zawsze uświadamiamy sobie, ile tak naprawdę możemy zyskać na unieważnieniu pseudokredytu CHF, bo nie bierzemy pod uwagę oszczędności na ratach, których już nie zapłacimy, gdy sąd unieważni naszą umowę kredytową.

Oto prosty przykład dla dość typowego kredytu, na kwotę 517tys. zł udzielonego w 2008 roku na okres 30 lat.

Kredytobiorca do dziś spłacając regularnie swoje raty CHF zapłacił w sumie 420tys. zł.

Pozostaje mu jednak jeszcze do spłaty 200 miesięcznych rat, a na ratę lipcową 2021 musiał przeznaczyć 3069,71zł

Prosta kalkulacja pokazuje, że gdyby sąd dziś unieważnił tę umowę kredytową, to kredytobiorca nie zapłaci już rat przyszłych na łączną kwotę około 614 tys. złotych - oczywiście przy założeniu, że kurs franka aż do ostatniej raty pozostanie na obecnym na poziomie 4,15-4,20zł.

Tak więc nawet gdyby po unieważnieniu umowy sąd nakazał kredytobiorcy zwrócić do banku różnicę między sumą dotychczasowych wpłat, a kwotą kredytu, to nadal całkowita oszczędność wynikająca z unieważnienia tej umowy kredytowej będzie porównywalna z kwotą kredytu.

Tak to wygląda praktycznie w przypadku każdego kredytu CHF na 30 lat udzielonego w latach 2007-2008 - całkowita oszczędność z powody unieważnienia umowy kredytowej, z uwzględnieniem rat przyszłych, których już nie zapłacicie, to mniej więcej tyle, ile kwota kredytu, który otrzymaliście.

 

 

 

Script logo