Raiffeisen, czyli czym się różni wróbelek... a właściwie to monit od wezwania...

 

[2 czerwca 2016]

Czym się różni wróbelek? Ano tym, że ma jedną nóżkę bardziej.

 

Oto dwa z pozoru identyczne dokumenty wyprodukowane przez Raiffeisen Polbank w maju 2016 (i nawet nadane na poczcie przez bank dokładnie tego samego dnia!), dotyczące podobnej sytuacji (zaległość w spłacie kredytu).

Zagadka dla spostrzegawczych.

Z cyklu: znajdź różnice między obrazkami. :)

W zagadce tej bynajmniej nie chodzi o to, że Raiffeisen Polbank raz nazywa to monitem, innym razem wezwaniem do zapłaty, że jednych wzywa "niezwłocznie", a innych "natychmiastowo"...

Bardziej spostrzegawczy już to na pewno widzą, a pozostałym należy się wyjaśnienie: za dokument po lewej Raiffeisen Polbank "śpiewa" sobie 35zł (swoją drogą jakoś tak dziwnie nieprzyzwoicie drogo, jak na zwykły list, który bank kosztował może 1,5zł w hurcie, prawda?). Dokument z prawej strony natomiast jest absolutnie zupełnie gratis od firmy, czyli od banku Raiffeisen Polbank. :)

Jak to możliwe, że to samo, w tym samym banku Raiffeisen Polbank, raz kosztuje 35zł, a innym razem kosztuje nic?

Może kredytobiorca, którego dotyczy monit zamieszczony po prawej stronie, ma status VIP-a i w pakiecie ma monity za darmo?

Nic z tych rzeczy. Kredyt po lewej został udzielony przez Raiffeisen, a kredyt z prawej przez Polbank, zanim Raiffeisen go kupił.

Kredyt "lewy" jest denominowany, a kredyt "prawy" indeksowany (tak naprawdę oba mogą się w sądzie już niedługo okazać mocno "lewe" biorąc pod uwagę wady prawne w obu umowach, zwłaszcza że PIERWSZE WYROKI w podobnych sprawach już za nami, no ale wszak nie o tym teraz... :)

Ale czy aby na pewno powyższe różnice kwalifikują kredyt "lewy" do naliczania DOŚĆ DYSKUSYJNEJ i jak się wydaje RYZYKOWNEJ opłaty za wezwanie do zapłaty, a kredytu "prawego" nie kwalifikują?

Pozostawmy tą ocenę urzędom do tego powołanym (UOKiK oraz Rzecznik Finansowy), co oczywiście samo się nie zrobi - trzeba fakt naliczania przez bank takiej opłaty:

 

do tych urzędów zgłosić.

A jak zgłosić, to już zostało opisane na TEJ STRONIE. I na TEJ też. :)

Na pewno w kwestii tego kredytu po lewej należy złożyć reklamację, a do UOKiK obowiązkowo wysłać skargę, korzystając z tego oto FORMULARZA.

 

 

 
Script logo