Eurobank [indeksacja]

Eurobank udzielał klasycznych kredytów indeksowanych. Kredyty Eurobanku charakteryzują się tym, że najważniejszy abuzywny zapis o wypłacie kredytu wg kursu kupna z tabeli banku znajduje się w "Regulaminie udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych przez Eurobank SA", co "z automatu" czyni bezprzedmiotową wszelką dyskusję, czy ten kluczowy zapis Regulaminu był z kredytobiorcą (konsumentem) negocjowany indywidualnie, czy nie.

1. zapis o wypłacie kredytu, znajdujący się w Regulaminie:

Wypłata kredytu wg kursu kupna, ustalanego przez bank na zasadach nie wiadomo jakich jest sprzeczna z dobrymi obyczajami oraz narusza Twoje interesy, jako konsumenta, bo wyłącznie od kursu kupna, który bank sobie ustali w dniu wypłaty, zależy, jaki wirtualny kapitał w wirtualnym franku bank sobie zapisze w swoim systemie i później będzie twierdził, że tyle musisz mu oddać. Im niższy kurs kupna, tym wyższy kapitał początkowy wyrażony w CHF. Bankowi więc zależało na tym, aby kursy kupna były możliwie jak najniższe w stosunku do kursu średniego NBP. 100tys. zł podzielone przez kurs 2zł to 50tys. CHF ale podzielone przez 1,9zł to już 52632 CHF. Tylko 10 groszy mniej, a bank dodatkowo zyskuje ponad 2,5tys. CHF wirtualnego długu w wirtualnym franku!

Wskazany powyżej zapis jest tożsamy z klauzulą 3178 z Rejestru UOKiK - uzasadnienie jego abuzywności jest dokładnie takie samo.

2. zapis o spłacie kredytu, znajdujący się w treści samej umowy:

Powyższy zapis o spłacie rat wg kursu sprzedaży jest tożsamy z klauzulą 3179 z Rejestru UOKiK. Wysokość Twojej raty jest zdana na łaskę i niełaskę banku, bo to bank ustali kurs sprzedaży, wg jakiego musisz zapłacić ratę. Im wyższy kurs kupna w stosunku do kursu średniego NBP, tym większy zysk banku i tym droższy - dla Ciebie - kredyt. Z tego powodu to, co widzisz powyżej w czerwonej ramce, dla Ciebie po prostu w Twojej umowie nie istnieje - o ile zawarłeś/zawarłaś umowę jako konsument. 

Mając umowę indeksowaną Eurobanku w sądzie należy dążyć albo do jej unieważnienia, albo do zasądzenia, że Twój kredyt to od początku kredyt złotówkowy z oprocentowaniem LIBOR+marża banku, czyli takim, jak w umowie. W przypadku roszczenia o uznanie umowy za kredyt złotówkowy z LIBOR-em automatycznie wnosisz również o zwrot nadpłaty wynikającej stąd, że dotychczas wpłacane raty były wyższe, niż raty należne.

Nadpłatę możesz sobie oszacować kalkulatorem, o dostęp do którego możesz poprosić klikając TUTAJ.

UWAGA: Kalkulator udostępniam wyłącznie osobom, które o to poproszą poprzez google (aby wysłać prośbę o dostęp, musisz mieć konto na googlach). Po wysłaniu prośby na swoją skrzynkę mailową na googlach otrzymasz powiadomienie o udostępnieniu kalkulatora. Równocześnie proszę o wsparcie projektu kalkulatora za pomocą tej zrzutki: https://zrzutka.pl/ymt2xd/wplac

Sugerowane do złożenia w banku reklamacje:

Uniwersalną instrukcję postępowania znajdziesz TUTAJ.

O wadach prawnych umów indeksowanych Eurobanku wypowiedział się już także UOKiK w swoim "istotnym poglądzie" - do pobrania poniżej:

Script logo