Lucas [denominacja]

Lucas bank to kredyty denominowane, choć dość nietypowe.

Umowa mówi wyraźnie, że bank udziela kredytu w walucie CHF:

Kredyt jest wypłacany w złotówkach, na podstawie typowo sprzecznej z dobrymi obyczajami klauzuli odwołującej się do kursów kupna z tabeli banku:

Ta klauzula sprawia, że cała umowa winna być przez sąd uznana za nieważną - bo jeśli powyższy zapis ujęty w czerwonej ramce jest abuzywny (czyli niewiążący), to z umowy nie wynika, w jaki sposób wypłacić kredyt określony w walucie CHF.

Co ciekawe, Lucas od samego początku dał kredytobiorcy na mocy umowy możliwość spłaty kredytu bezpośrednio w walucie kredytu. Świadczy o tym zapis w Regulaminie:

Powyższe oznacza, że w tych umowach NIE MA typowej klauzuli abuzywnej o spłacie rat kredytu wg kursu sprzedaży z tabeli kursowej banku. Oczywiście sam zapis o przeliczaniu wpłat na rachunek techniczny wg kursu sprzedaży banku jest sprzeczny z dobrymi obyczajami, ale w tym przypadku jest to bez znaczenia, ponieważ kredytobiorca od samego początku nie musi korzystać z tej opcji spłaty kredytu, ale może spłacać raty bezpośrednio w walucie kredytu.

Na szczęście jednak w umowie jest to, co dla nas najważniejsze - czyli abuzywny zapis o wypłacie kredytu w złotych wg kursu kupna z tabeli banku, który w sądzie właściwie powinien gwarantować uznanie tej umowy za nieważną - o ile bank taką umowę zawarł z konsumentem.

Warto również zwrócić uwagę na fragment umowy, który opisuje całkowity koszt kredytu:

Całkowity koszt kredytu to różnica między sumą wpłaconych rat a kwotą kredytu wypłaconą przez bank w dniu uruchomienia kredytu. Jak widać powyżej, bank liczy tutaj koszt kredytu na podstawie kursu sprzedaży z dnia sporządzenia umowy i powstaje pytanie, czy wyliczając CKK bank brał pod uwagę uruchomienie kredytu wg kursu kupna - także z dnia sporządzenia umowy. Jest też niezrozumiałe, dlaczego koszty kredytu bank liczy wg swojego kursu sprzedaży, skoro kredytobiorca ma od samego początku możliwość spłaty rat bezpośrednio w walucie kredytu.

 

Jako że umowa Lucas Banku jest trochę nietypowa, nie da się do niej bezpośrednio zastosować wzorów reklamacji dostępnych na stronie odfrankujkredyt.info

Konieczne będzie niestety poddanie ich niezbędnym modyfikacjom.

A wysokość ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty przy unieważnieniu Twojej umowy przez sąd możesz sobie oszacować kalkulatorem, o dostęp do którego możesz poprosić klikając TUTAJ.

UWAGA: Kalkulator udostępniam wyłącznie osobom, które o to poproszą poprzez google (aby wysłać prośbę o dostęp, musisz mieć konto na googlach). Po wysłaniu prośby na swoją skrzynkę mailową na googlach otrzymasz powiadomienie o udostępnieniu kalkulatora. Równocześnie proszę o wsparcie projektu kalkulatora za pomocą tej zrzutki: https://zrzutka.pl/ymt2xd/wplac

Script logo