Policz sobie nadpłatę, czyli "uśredniony kurs kupna"

 

[12 czerwca 2017]

Jeśli otrzymaliście od banku zaświadczenie o wysokości wszystkich dotychczasowych rat kredytu, mniej więcej takie, jak powyżej, ale najlepiej zawierające jeszcze wysokość raty zapłaconej w PLN - o ile raty były spłacane złotówkami - to dysponując takim dokumentem jesteście już o krok od policzenia nadpłaty Waszego kredytu indeksowanego. I to od bardzo dokładnego policzenia, bez żadnych skomplikowanych zabiegów matematycznych. 

Nadpłata, to różnica między ratą wpłaconą, a ratą, która powinna być wpłacona - cały czas mówimy o kredycie indeksowanym, czyli takim, gdzie w umowie jest wpisana kwota pożyczanych od banku złotówek, a w dniu wypłaty kredytu bank te złotówki przeliczył na franki. Jeśli przyjmiemy, że taka umowa nie jest nieważna, to po wyrzuceniu z umowy abuzywnych klauzul przeliczeniowych pozostaje nam czysty kredyt złotówkowy, najczęściej w systemie "libor + marża", pomijając umowy "starego portfela" np. mBanku, gdzie oprocentowanie ustalał sobie bank, jak mu było wygodnie.

Aby policzyć nadpłatę, trzeba wiedzieć, ile zapłaciliśmy, oraz ile zapłacić powinniśmy.

Jeśli nie wiemy, ile dotychczas zapłaciliśmy, to takie dane uzyskamy w banku, jeśli go o to zapytamy (najwyżej każe sobie za to zapłacić kilkadziesiąt złotych). 

A jak policzyć, ile powinniśmy zapłacić? Sprawa jest banalnie prosta. Musimy jedynie znać kurs kupna, po jakim bank przeliczył złotówki na franki. Każdą ratę w CHF mnożymy przez ten kurs i otrzymujemy w ten sposób wysokość raty należnej kredytu złotówkowego z liborem. Teraz wystarczy tą ratę należną odjąć od raty rzeczywiście wpłaconej i mamy policzoną nadpłatę na tej jednej razie. Gdyby różnica dała liczbę ujemną (czyli zapłaciliśmy ratę niższą, niż powinniśmy), to przyjmujemy, że nadpłata dla tej raty jest równa po prostu zero złotych. Może się tak zdarzyć, gdy już po wypłacie kredytu kurs franka jeszcze przez jakiś czas "leciał" w dół. 

Sytuacja się jednak komplikuje, gdy kredyt został wypłacony w transzach, co oznacza, że każda transza miała swój własny kurs kupna.

I podobnie tak prosto nie będzie, gdy kredyt od pewnego momentu spłacaliśmy frankami kupowanymi w kantorze. Wtedy trzeba już trochę "pokombinować".

 

Jeśli potrzebujesz do Twojego pozwu wyliczenia nadpłaty dla takich bardziej skomplikowanych przypadków, to napisz maila na adres odfrankujkredyt@gmail.com

 
Script logo