Uwagi końcowe

 

UWAGA I
Bank nie może przysłać wypowiedzenia umowy kredytu dopóki nie poprzedzi go listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, w którym wezwie Cię do uregulowania zaległości w ciągu 14 dni od dnia odbioru wezwania oraz w którym poinformuje Cię o przysługującym Ci prawie do złożenia wniosku o restrukturyzację. Jeśli nie chcesz ryzykować otrzymania wypowiedzenia umowy, w tym momencie należałoby uregulować “zaległość” po to, aby od kolejnego miesiąca od nowa przystąpić do akcji “Zero haraczu!”. :)

 

UWAGA II
Bank nie może naliczać kosztów powiadomień o “zaległości” w wysokości wyższej niż rzeczywisty koszt listu i znaczka pocztowego (w praktyce rzędu 2-4zł). Jeśli otrzymasz od banku monit windykacyjny z doliczoną “opłatą windykacyjną” w wysokości np. 30zł lub 8 CHF, to złóż reklamację i zażądaj odstąpienia przez bank od naliczenia tej opłaty jako niezgodnej z prawem, ponieważ bank nie może zarabiać na tego typu działaniach jak powiadomienie o zaległości (są odpowiednie postępowania i orzeczenia UOKiK stwierdzające, że takie praktyki banku są nielegalne).

 

UWAGA III
Jak już wspomniano powyżej, musisz pamiętać o tym, że przy płatności raty opóźnionej o ponad 30 dni bank zgłosi tą “zaległość” do BIK (Biuro Informacji Kredytowej), co może Ci utrudnić lub na pewien czas nawet uniemożliwić otrzymanie innego kredytu lub pożyczki w innych bankach. Bo w banku od pseudokredytu nibyfrankowego i tak jesteś już spalona/y. :) Trzeba być tego świadomym przystępując do akcji “Zero haraczu!”.

Rozważ założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej. Posiadając tam swoje konto otrzymasz od BIK informację, jak tylko bank zgłosi Twoją "zaległość w spłacie kredytu", której przecież nie ma. Wówczas natychmiast złóż w banku reklamację, w której zażądasz usunięcia z BIK informacji o "zaległości w spłacie kredytu", której nie ma. Po odrzuceniu reklamacji przez bank (co na pewno nastąpi) natychmiast skieruj w tej sprawie wniosek do Rzecznika Finansowego. Po przejściu pełnej ścieżki przed Rzecznikiem Finansowym można rozważyć złożenie przeciw bankowi pozwu o wycofanie bezprawnego wpisu w BIK.

Planujemy w przyszłości udostępnić wzór takiego pozwu dla najczęściej występujących typów umów pseudofrankowych. Pozew będzie niemal bezkosztowy, ponieważ nie będzie zawierał roszczenia finansowego. Natomiast z tego względu, że argumentacja zawarta w pozwie będzie identyczna, jak argumentacja stosowana w pozwie o cały kredyt (o zapłatę i o "odfrankowienie"), bank nie może takiego pozwu zlekceważyć, co będzie bank kosztowało dodatkowe, niemałe pieniądze (koszty kancelarii prawnych, którym banki zlecają obsługę takich pozwów, sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych za przygotowanie jednej odpowiedzi na jeden pozew). 

 

UWAGA IV
Od teraz, gdy masz już świadomość oczywistych wad prawnych Twojego kredytu, każdy zlecany przez Ciebie przelew z płatnością raty kredytu powinien mieć temat: “świadczenie nienależne z zastrzeżeniem zwrotu, zapłacone pod groźbą bezprawnych sankcji ze strony banku”.

Jeśli nie wiesz, jak napisać którąkolwiek z powyżej wymienionych reklamacji, jak wyliczyć nadpłatę na kredycie lub jak sprawdzić, czy całkowity koszt kredytu wpisany w umowie jest zaniżony, napisz: zeroharaczu"małpka"gmail.com

 

Dziękujemy za zapoznanie się z treścią powyższego opracowania - właśnie zrobiłaś/zrobiłeś pierwszy krok do uwolnienia się od bandyckiego niby-kredytu w pseudo-walucie-obcej. :)

 

<= Powrót do spisu rodziałów <=

Script logo