O czym musimy pamiętać, wstrzymując płatność rat

 

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ WSTRZYMUJĄC PŁATNOŚĆ RAT:

  1. Jeśli obawiasz się wypowiedzenia umowy kredytu przez bank, wstrzymaj płatność maksymalnie czterech kolejnych rat kredytu. Pieniądze ze wstrzymanych rat zachowaj na wypadek, gdyby bank wystosował wypowiedzenie umowy kredytu - wówczas spłacisz całe “zadłużenie” i bank uzna wypowiedzenie za niebyłe. Miesiąc później… akcję możesz zacząć od nowa, ponownie wstrzymując kolejne 4 raty kredytu. :)

  2. Gdy bank przyśle pierwsze wezwanie do uregulowania “zaległości w spłacie kredytu” lub “zaległej raty” etc. natychmiast skieruj do banku reklamację, w której poinformujesz bank, że nie rozumiesz, o jaką zaległość chodzi, ponieważ:
    • dla umowy “indeksowanej” masz przecież nadpłatę rzędu kilkunastu rat kredytu,
    • dla umowy “denominowanej” umowa jest w całości nieważna, więc jakie raty jakiego kredytu?
    • inny typ umowy,  niż powyższe - napisz: zeroharaczu"małpka"gmail.com

  3. Gdy bank odrzuci Twoje reklamacje (a na pewno odrzuci, uznając je za bezzasadne) natychmiast skieruj wniosek do Rzecznika Finansowego.

  4. Bank w teorii może, ale w praktyce nie może wypowiedzieć umowy kredytu zawartej na kilkadziesiąt lat po wstrzymaniu płatności dwóch rat kredytu. Istnieje orzeczenie Sądu Najwyższego, które to potwierdza - a jak wiadomo nawet same banki uwielbiają się powoływać właśnie na wyroki SN.

 

<= Powrót do spisu rodziałów <= | => Przejdź do kolejnego rozdziału =>

Script logo